Elektřina a její ceny: Co nás čeká v roce 2024?


Další informace:

Elektřina a její ceny: Co nás čeká v roce 2024?
Půjčka do výplaty bez 1 Kč – opravdu se vyplatí ušetřit za registrační poplatek?
Nejčastější mýty o půjčkách aneb nevěřte všemu!
Které údaje o úvěru je poskytovatel povinen trvale zpřístupnit?
Chci pracovat na dobu neurčitou. Jak na to?
mPůjčka Plus se vám přizpůsobí
Půjčka bez nutnosti prokázat příjem
Slevomat.cz pobyty pro dva
Termínovaný vklad s nejvyšším úrokem
Výhody a rizika půjček od soukromých osob
Porovnání cen elektřiny
Krátkodobé SMS půjčky
Ceny elektřiny pro domácnosti
Změna dodavatele elektřiny
EON produktové řady
Srovnání cen elektřiny
Platnost nízkého tarifu E ON
Cena za 1 kWh elektřiny
Podnikáme z domova – jak na to


Elektřina a její ceny: Co nás čeká v roce 2024?

Vypadalo to, že nám účty za elektřinu mohou klesnout, ale realita je jiná. Regulované složky ceny elektřiny mají projít změnou podle návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zatím je to jen návrh, ale definitivní rozhodnutí přijde koncem listopadu.

V minulosti se domácnosti převážně zabývaly celkovou cenou elektřiny a cenou silové složky, tvořící přibližně 60 % celkových nákladů. I když ceny silové elektřiny klesají, ceny regulovaných složek budou stoupat. V letošním roce vláda kryla náklady na elektroenergetiku ze státního rozpočtu, ale v roce 2024 budou tyto náklady opět hradit spotřebitelé. Čeká nás nárůst cen podporovaných zdrojů, technických ztrát a systémových služeb.

Hlavním důvodem růstu je nárůst ceny silové elektřiny, což ovlivňuje regulované ceny pro rok 2024. Konec dotací a kompenzací, které stát platil v roce 2023, pocítí na svých koncoví spotřebitelé. Navíc se očekává pokles odběru elektřiny a to vytváří tzv. vodárenský efekt, kdy se stejné náklady rozpočítají na menší spotřebu, což znamená, že úspora není tak výrazná.

ERÚ tvrdí, že tento krok je nezbytný kvůli nárůstu nákladů na podporované zdroje – obnovitelné zdroje energií, nákladů na technické ztráty a systémové služby. Dodavatelé energií jsou však skeptičtí a tvrdí, že změna přichází příliš rychle.

Cena regulované složky zahrnuje několik položek, jako jsou poplatky za distribuci elektřiny, podpora obnovitelných zdrojů, cena za systémové služby a měsíční platba za příkon dle velikosti jističe. Ceny mají vzrůst ve čtyřech hlavních oblastech: systémové služby, podpora podporovaných zdrojů (OZE), distribuce elektřiny a činnost operátora trhu.

Dodavatelé energií mají výhrady k tomuto návrhu, tvrdí, že růst cen měl být rozložen do dvou let. Změna regulovaných cen bude sledována s pozorností, a zda se nám podaří udržet účty na přijatelné úrovni, se ukáže až v průběhu příštího roku.