Ceny elektřiny
2024
Informace o cenách elektrické energie, výběr vhodného dodavatele.


Změna dodavatele elektřiny

Změnou dodavatele elektřiny můžeme ušetřit i tisíce korun ročně. Jak najít vhodného dodavatele a jak změnu provést?

Dodavatelů elektřiny je u nás nespočet a procházet a srovnávat „ručně“ všechny nabídky by nás stálo hodiny a hodiny času. Proto existují jednoduché on-line nástroje – srovnávací kalkulátory, které většinu práce udělají za nás a také nám nabídnou možnost sjednat změnu dodavatele online z pohodlí Vašeho domova.

Kalkulátor srovnání cen elektřiny

Do kalkulátoru srovnání cen elektřiny zadáte základní parametry odběru elektřiny ve Vaší domácnosti: odhad Vaší roční spotřeby, způsob jakým elektřinu využíváte (zda elektřinou jenom „svítíte“ anebo ji používáte i k vytápění apod.), a také lokalitu Vašeho odběrného místa (kraj v ČR). Pokud v současnosti využíváte i tzv. nízký tarif, zadáváte také odhad spotřeby v nízkém tarifu. Na základě těchto údajů Vám kalkulačka ukáže srovnání cen elektřiny přehled dodavatelů s cenovou nabídkou.

Žádost o změnu dodavatele – online formulář

Pokud si z nabídky dodavatelů vyberete, jednoduše kliknutím na příslušné tlačítko požádáte o změnu dodavatele elektřiny online – vyplníte formulář se svými kontaktními údaji a následně Vás bude kontaktovat operátor nebo operátorka, který/která s Vámi projde potřebné formality a zodpoví Vaše otázky.

Pozor na výpovědní lhůty

Poté Vám přijde k podpisu smlouva o dodávce elektřiny od nového dodavatele a rovněž bude potřeba vypovědět smlouvu se stávajícím dodavatelem. Zde je nutné ohlídat, jak dlouhá je výpovědní lhůta u současného dodavatele (je uvedena ve smlouvě) – standardně je to 1 až 3 měsíce, v některých případech to ale může být i rok. Při ukončení smlouvy před vypršením výpovědní lhůty byste museli platit smluvní penále. Nicméně všechny tyto kroky s Vámi pravděpodobně projde operátor změny dodavatele tak, aby vše proběhlo hladce. Změna dodavatele elektřiny je ze zákona zdarma.

A co se změní poté, co přejdete na elektřinu od nového dodavatele? Vy ani Vaše domácí spotřebiče nic nepoznáte, kromě toho, že budete platit za elektřinu méně.