Elektřina pro domácnosti - ceny


Další informace:

Elektřina a její ceny: Co nás čeká v roce 2024?
Půjčka do výplaty bez 1 Kč – opravdu se vyplatí ušetřit za registrační poplatek?
Nejčastější mýty o půjčkách aneb nevěřte všemu!
Které údaje o úvěru je poskytovatel povinen trvale zpřístupnit?
Chci pracovat na dobu neurčitou. Jak na to?
mPůjčka Plus se vám přizpůsobí
Půjčka bez nutnosti prokázat příjem
Slevomat.cz pobyty pro dva
Termínovaný vklad s nejvyšším úrokem
Výhody a rizika půjček od soukromých osob
Porovnání cen elektřiny
Krátkodobé SMS půjčky
Ceny elektřiny pro domácnosti
Změna dodavatele elektřiny
EON produktové řady
Srovnání cen elektřiny
Platnost nízkého tarifu E ON
Cena za 1 kWh elektřiny
Podnikáme z domova – jak na to


Ceny elektrické energie pro domácnosti

Cena elektřiny pro domácnosti obsahuje několik položek. Přibližně 50% z této ceny tvoří tzv. silová elektřina – neregulovaná část, jejíž výši můžeme ovlivnit volbou vhodného dodavatele elektřiny, zbytek se skládá z regulovaných složek a daně.

Cena silové elektřiny

Pokud chceme za elektřinu ušetřit, musíme se zaměřit na snížení ceny, kterou platíme za silovou elektřinu – její cena se u jednotlivých dodavatelů liší, a to někdy i velmi výrazně. Skládá se ze dvou složek – ceny za kWh a měsíční paušální poplatek. Cena za kWh je ovlivněna také tzv. tarifem – tedy způsobem, jak elektřinu v domácnosti využíváme. Pokud elektřinu používáme pouze na provoz běžných domácích spotřebičů (tarif D02d), bude naše cena za kWh jiná než v případě, že elektřinou topíme a ohříváme vodu (tarif D26d).

Výběr vhodného dodavatele elektřiny

Dodavatelů elektrické energie pro domácnosti je na našem trhu několik desítek, každý má ve svém ceníku několik tarifů v různých produktových řadách. Abychom nemuseli procházet všechny ceníky, tarify a produkty všech operátorů, existují online nástroje na srovnání cen elektřiny a nalezení nejlepšího dodavatele – tzv. online srovnávače cen elektřiny pro domácnost.

Kalkulátor ceny elektřiny – jak to funguje

Do kalkulátoru zadáme základní parametry našeho odběru – lokalitu odběrného místa (kraj ČR), náš tarif (tedy to, jakým způsobem elektřinu používáme) a průměrnou nebo odhadovanou roční spotřebu. Následně se nám ukáže přehled dodavatelů s informacemi o cenách a možností požádat si online o přechod k danému dodavateli, pokud nás jeho nabídka zaujme. Více o změně dodavatele elektřiny se můžete dozvědět například zde.