Ceny elektřiny
2024
Informace o cenách elektrické energie, výběr vhodného dodavatele.

Podnikáme z domova – jak na to

Zvažujete podnikání z domova neboli tzv. „home office“? Je to bezesporu lákavý způsob, jak si zdánlivě lehce vydělat peníze, ale tak jako všechny nejrůznější typy zaměstnání skýtá i tahle „kariéra“ své plusy i svá úskalí. A která že to jsou? To i více se dozvíte v tomto článku.

Jaké plusy a mínusy skýtá podnikání z domova?

Snad největší výhodou je možnost rozvrhnout si individuálně svůj čas mezi pracovní a osobní. Aby ale Váš „kšeft“ šlapal, jak má, je nezbytné mít na kontě svých vlastností dostatek sebedisciplíny, a tím více, jestliže podnikáte z domu sami bez společníka. Pamatujte na odpovědnost za chod a částečnou či úplnou organizaci takového podnikání, kterou máte na bedrech.

Pracovat v domácím a známém prostředí může být výhodou, ale i úskalím. Můžete se cítit klidnější, než v kanceláři obklopeni svými (ne vždy právě příjemnými) kolegy, nemusíte utrácet čas, svoji energii a peníze za dopravu. Dobré řešení, nejste-li právě společenský tvor. Na druhou stranu pracovat doma z obýváku ve Vás může probouzet tendence být v takové míře v klidu a uvolnění, že se Vám začne vytrácet sebekázeň. Myslete také na to, že i doma na nás mohou působit rušivé vlivy (děti, hluční sousedé,…) a přizpůsobte tomu svoje podnikání (viz. níže).

Rady k efektivnímu podnikání z domu…?

V čem můžeme takto podnikat?

Vlastní E-shop

Máte již za sebou průzkum trhu a Váš nápad na produkt se zdá být dostatečně atraktivní? Vytvořte si svůj e-shop např.webnode.cz a pusťte se do díla!

Copywriter

Jestliže jste zdatnými pisateli a pravidla českého pravopisu máte v malíčku, můžete se pustit do copywritingu, zpoplatněného psaní článků na weby a blogy. Registrovat a zviditelnit se můžete v katalozích copywriterů, např. copywriteri.cz či v zájmových skupinách. Můžete pracovat jak na volné noze a zakázky si hledat sami (spíše krátkodobé záležitosti), tak i přímo pro konkrétní společnost (zde už se jedná většinou o dlouhodobější spolupráce) či pro copywritingovou agenturu.

SEO specialista

Jestliže rozumíte webům, vyhledávačům atp., můžete se vydat touto cestou. Budete se zabývat tím, jak dostat více zákazníků na e-shop Vašeho klienta přes vyhledávače, a jak e-shop tímto zviditelnit.

Co mám udělat, když chci začít podnikat z domu?

Živnost se dá vdnešní době založit velmi lehce. Stačí zajít na živnostenský úřad seznam naleznete zde na statnisprava.cz a zaplatíte poplatek. Následně je nutné obvolat Vaši zdravotní a sociální pojišťovnu ohledně dávek a nahlásit tuto změnu (jako OSVČ si totiž platíte oba typy pojištění sami).

Pro získání některého typu živností (např. řemeslné) je třeba disponovat buď patřičným vzděláním, nebo praxí. (Více o typech živností naleznete zde na jakpodnikat.cz